Güler Grup işçileri mesleki yeterlilik belgelerini aldı

“Mesleki yeterlilik belgesi demek, eğitilmiş, bilinçli, ne yaptığını bilen, eksiğinin ne olduğunu bilen, bilgilenmiş işçi demektir”

Güler Grup işçileri mesleki yeterlilik belgelerini aldı

Güler Grup şirketlerinden Site İnşaat’ın projelerinde çalışan işçi ve ustalar, zorlu bir eğitim ve sınav sürecinin sonucunda belgelerini aldılar.

Güler Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Güler,  Güler Trio şantiyesinde düzenlenen törenle işçilere belgelerini dağıttı. Törende konuşan Güler, “Mesleki yeterlilik belgesi demek, eğitilmiş, bilinçli, ne yaptığını bilen, eksiğinin ne olduğunu bilen, bilgilenmiş işçi demektir” dedi.

Güler Grup bünyesinde yer alan Site İnşaat, Mersin’de bir ilke imza attı ve projelerinde çalışan işçi ve ustaların, mesleki yeterlilik belgelerini alabilmeleri için eğitim ve sınav sürecini başlattı. Eğitim ve sınav süreci geçtiğimiz ay tamamlanan İlk 45 kişilik grubun belgeleri, Güler Trio şantiyesinde yapılan törenle dağıtıldı.

Türkiye’nin hayata geçirmeyi taahhüt ettiği Avrupa Birliği müktesebatında, inşaat sektöründe çalışan işçi ve ustaların mesleki yeterlilik belgesine sahip olması, inşaat firmalarının bütün projelerinde bu belgeye sahip personeli istihdam etmesi gerekiyor. İnşaat İşverenleri Sendikası bünyesinde kurulan Mesleki Yeterlilik Merkezi (INTESMYM), sektör çalışanlarını  belgelendirme konusunda akredite olmuş iki kurumdan biri. Ancak mevzuata göre, inşaat işçi ve ustalarının mesleki yeterlilik belgelerini kendi girişimleriyle alması öngörülüyor, inşaat işverenlerine eğitim düzenleme yükümlülüğü getirilmiyor. 

Güler Grup firmalarından Site İnşaat, Mersin’de bir ilke imza attı ve inşaat işçileri için eğitim ve kurs sürecini organize ederek INTESMYM’nin uzmanlarını Mersin’de inşaat işçisi ve ustalarla buluşturdu. Site İnşaat’ın projelerinde görev alan inşaat boyacısı, ahşap kalıpçı, duvarcı, betonarme demircisi meslek gruplarındaki işçi ve ustalar teorik ve pratik eğitimden geçtikten sonra yazılı sınava ve pratik sınava tabi tutuldu. NTESMYM uzmanları tarafından yapılan Teorik ve pratik sınavların sonucunda başarılı olan işçilere, Güler Trio şantiyesinde düzenlenen törenle belgeleri dağıtıldı.

“Bilinçli usta kaliteli konut demek”

Güler Grup Yönetim Kurulu üyesi Hüseyin Güler, Güler Grup Mersin İnşaat Projeleri Müdürü İlker Adıgüzel ve Site İnşaat Personelinin de katıldığı törende işçilere belgelerini Güler Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Güler dağıttı. Güler yaptığı konuşmada, belgelendirme sürecinin daha bilinçli işçiler yetiştirdiğine dikkat çekerek, “Mesleki yeterlilik belgesi demek, eğitilmiş, bilinçli, ne yaptığını bilen, eksiğinin ne olduğunu bilen, bilgilenmiş işçi demektir” dedi.

Güler Grup firmalarının kaliteli üretim yapmak konusunda kendini ispatlamış olduğunu söyleyen Güler, “Eğitimli bilinçli personel, kaliteli üretimin birinci koşulu. İnşaat projelerimizde çalışan işçilerimizin de Avrupa Birliği standartlarında belgeli işçiler olması konut üretiminde de kaliteden ödün vermediğimizin bir göstergesidir” dedi.

 

“İşçilerimizin tırnağına zarar gelsin istemeyiz”

 

Eğitimler sırasında mesleki bilginin yanında iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitimlerin de verildiğini belirten Güler, “Yıllardır birlikte çalıştığımız işçilerimiz var ve hepsi de iyi bilir ki biz şirket olarak işçilerimizin tırnağına zarar gelsin istemeyiz. Bu belgelendirme sürecinin sonucunda daha bilinçli çalışacağınıza inanıyoruz. Bilinçli işçi baretin emniyet kemerinin önemini bilen işçidir. Sizden ricamız, bilgilerinizi  doğru kullanmanız. Sağlığınızdan kendi bedeninizden sorumlusunuz” diye vurguladı.

 

 

 Bize Ulaşın

 

MERSİN | İnönü Mh. 1401 Sk. Melekoğlu Apt. MERSİN
+90 324 328 5050     info@gulergrup.com
grc
İSTANBUL | Bağdat Cad.365/6 Şaşkın Bakkal Kadıköy/İstanbul
+90 216 358 1400