iF Tasarım Ödülü PMS'ye verildi.

PMS Medikal Ar-Ge’sini bu yıl tamamlayarak pazara sunmaya hazırlandığı Düşük Isı Hidrojen Peroksit Plazma Sterilizatörü ile tasarım dünyasında Dizayn Oscar’ı olarak adlandırılan iF Tasarım ödülünün sahibi oldu. Yeni ürün tasarım ayrıcalıklarının yanı sıra çevre dostu olma özelliği ile de büyük ilgi gördü.

Mersin Serbest Bölge’de sterilizasyon cihaz ve sarf malzemeleri üretimi gerçekleştiren, 5 kıtada 72 ülkeye satış yapan ve tüm Avrupa pazarının yüzde 14’ünün ihtiyacını karşılayan PMS Medikal başarılarını yeni bir ödülle taçlandırdı. Münih, BMW Center’da ödül alan PMS Medikal Genel Müdürü Özgür Güler şu bilgileri verdi:

“iF Dizayn Hamburg’da kurulu bir şirket. 1954’ten bu yana tasarım ödülleri veriyor. 5 farklı kategoride değerlendirme yapılıyor. Dünyaca ünlü kabul edilmiş iki tasarım ödülünden biri. Bu yıl 65 ülkeden 5 bin başvuru yapıldı. 20’den fazla ülkeden 53 ünlü tasarımcı jüri olarak başvuruları değerlendirdi ve Tıp Sağlık Kategorisi’nde de ödülü almaya biz hak kazandık. BMW, Audi, Toshiba gibi tasarımda uzmanlaşmış firmalar bu ödülün sahibi oluyor.”

Ödülü alan firmaların ürünlerinin belli bir süre Hamburg’daki tasarım müzesinde sergilendiğini bildiren Güler, büyük firmaların tasarımcıların bu müzeyi ziyaret ettiğini anlattı. Ödül sahiplerinin iF Dizayn logosunu kullanma hakkı kazandığını da kaydeden Güler, bunun ciddi bir prestij sağladığını vurguladı. Görsel açıdan dünyada daha önce hiç kullanılmamış bir tasarım planladıklarını dile getiren Güler, dünyada Hidrojen Peroksit Plazma sterilizasyon cihazlarında bu ödülü alan başka bir firma bulunmadığını ifade etti.

“Çevre dostu bir ürün”

Düşük Isı Hidrojen Peroksit Plazma Sterilizatörü’nü 3 yıllık bir ar-ge çalışması sonucunda tamamladıklarını dile getiren Özgür Güler, Nisan – Mayıs aylarında satışa başlayacaklarını söyledi. Bu ürünün Neuster adında kendi markası bulunduğunu bildiren Güler, şöyle konuştu:

“Bu cihazla ameliyathanelerde kullanılan malzemeleri sterilize edebilirsiniz. Çevre dostudur, zararsızdır. Yeni ürünümüzün etilen oksit cihazların yerini alan bir teknoloji olduğunu söyleyebilirim. Etilen oksit gazı kanserojen, toksik, yanıcı parlayıcı bir maddedir. Etilen oksit kullanılacaksa özel kıyafetlerle çalışıp özel bir ortam oluşturulması gerekiyor. Atığı da etilen oksit olunca havaya ve suya karışıp zarar veriyor.” Ancak bu metot ortaya çıkana kadar düşük sıcaklıkta sterilizasyon yapmanın ekonomik başka yolu da yoktu. Hidrojen peroksit sterilizasyonu tamamen çevreyle uyumlu. İşlemden sonra kullandığı Hidrojen Peroksit gazını saf su ve oksijene dönüştürüp doğaya bırakıyor. Böylece ne kullanıcısına ne de çevreye hiçbir zarar vermiyor.

Firma’nın en önemli özelliği ise hem cihazı hem de sarf malzemelerini üreten dünyadaki tek firma olmalarını gösteren Güler, tüm dünyada satışa sunacakları ürünün kullanıcı dostu olduğunu,  hem sterilizasyon etkinliğini hem de kullanıcı güvenliğini sağlayan yüksek teknolojili sistemlere sahip olduğunu söyledi.

***

If Tasarım Ödülleri Hakkında

1953 yılından bu yana, iF dünyanın en büyük ve en ünlü tasarım merkezlerinden biri haline gelmiştir. iF, tasarım ve ekonominin ara yüzünde tasarım hizmetleri sağlayan yetenekli ve saygın bir kuruluştur. Her sene düzenlenen iF DESIGN AWARD ödülü büyük ve en önemli uluslararası tasarım ödülleri arasında yer almaktadır.

Ödül kazananlara verilen iF logosu, olağanüstü tasarımın sembolü olarak uluslararası alanda kabul görmektedir. Bu yarışma, küresel ekonomilerde tasarımla ilgilenen kitleler için bir fener olarak hizmet vermektedir. Ayrıntılı bilgi için: www.ifdesign.deBize Ulaşın

 

MERSİN | İnönü Mh. 1401 Sk. Melekoğlu Apt. MERSİN
+90 324 328 5050     info@gulergrup.com
grc
İSTANBUL | Bağdat Cad.365/6 Şaşkın Bakkal Kadıköy/İstanbul
+90 216 358 1400